Další přednášky

Marie Terezie

Vtipně i vážně povyprávěný příběh o královně v 18. století, jejích každodenních útrapách šlechtičny v podobě nepohodlné módy, složité hygieny a domluvených sňatků, a samozřejmě o jejím životě vladařky a matky významných panovníků.

V letošním roce jsme oslavili 300. výročí jejího narození.

Vynálezy v průběhu staletí

Kdo by to byl tušil, že toaletní papír letos slaví 160. výročí od svého vzniku? Kdo první vynalezl budík, čím si v historii čistili lidé zuby, jak vypadalo spodní prádlo a kam se chodilo na záchod? Humorné vyprávění o dávných civilizacích i nedávné historii Vám přiblíží příběh věcí, které denně užíváme, aniž bychom věděli, kde se vzaly.

Kolonizátoři

Poutavé vyprávění o objevování nového světa, bouřích na moři, šíření křesťanství, bojích s indiány a jinými domorodci, dějinách otroctví a šíření rostlin a živočichů do celého světa.

Setkáte se s hrdiny moří a oceánů - Kryštofem Kolumbem, Francisem Drakeem a Jamesem Cookem, poplavíme se na Bounty, obeplujeme Mys Dobré Naděje a Mys Horn a s obchodníky pronikneme do vzdálených koutů Asie.

Sopky

Fascinující přírodní síla děsí lidstvo už po staletí. Výbuchy sopek ničily města, měnily krajinu, tvořily nové ostrovy, daly vzniknout revolucím a způsobovaly změnu klimatu a finanční krizi. Povyprávím Vám o nejslavnějších sopkách na světě, jejich vzniku, výbušné historii a současném stavu. Posluchači se budou moci naučit vyslovit nevyslovitelnou sopku Eyafjallajökull.

Česká nej

Během půl roku jsem procestovala všechny kraje ČR a navštívila celou řadu českých nej - nejvyšší hory řady našich pohoří, nejvzdálenější místa na našich hranicích a řadu dalších známých i méně populárních cílů. Toto povídání je vyprávěním o naší nádherné zemi a motivací, aby žáci sami měli zájem víc ji poznávat a objevovat.

Koledy

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Opera nekouše

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)

Nové přednášky od ledna 2018

Založení Republiky

Ke stoletému výročí připravuji povídání o tom, jak se vše událo, co se změnilo v životě běžných lidí a zamyslím se nad tím, co by se stalo, kdyby Republika založená nebyla.

Velikonoce

Ucelené vyprávění starozákonního a novozákonního příběhu, vysvětlení tradic, ukázka slavných obrazů a soch s touto tématikou a hudební ukázky z děl, která se k Velikonocům pojí.

O kterou z přednášek máte zájem?