Další přednášky

Omlouvám se, ale pro letošek už mám všechny termíny obsazené. Máte-li zájem, ráda Vám pošlu nabídku přednášek pro rok 2019 a domluvíme se na nějakém programu. Děkuji za pochopení.

Marie Terezie

Vtipně i vážně povyprávěný příběh o královně v 18. století, jejích každodenních útrapách šlechtičny v podobě nepohodlné módy, složité hygieny a domluvených sňatků, a samozřejmě o jejím životě vladařky a matky významných panovníků.

V loňském roce jsme oslavili 300. výročí jejího narození.

V lednu měl u nás premiéru dvoudílný film Marie Terezie. V případě zájmu posluchačů se můžeme pobavit o jeho věrohodnosti.

Příběhy ukryté v hymnách

Všichni si jistě vybavíme první tóny francouzské, anglické, nebo americké hymny, z paměti zazpíváme první sloku slovenské a možná si vybavíme složitý osud německé a některou z ruských hymn. O čem ale skutečně vypráví? Kdy se poprvé objevila hymna, jakou měla funkci a jak se měnil její text s ohledem na politické události v dané zemi? Dozvíte se, který nápěv byl nejpoužívanějším v celé historii, kolik slok má ve skutečnosti naše hymna a také to, že slovenská hymna není jen o špatném počasí v horách. Poslechnete si i méně známé melodie, které by svou krásou mohly předčit ostatní.

Založení Republiky

Pojďme si povídat o tom, jak se postupně utvářely naše dějiny, aby daly podnět ke vzniku Republiky, jak obtížná byla situace našeho národa v 19. století a kde se v nás vzala ta touha po samostatnosti? Proč to nešlo celá staletí a v roce 1918 se to konečně podařilo? Co všechno museli naši předci udělat, aby naše země dostala své místo na mapě Evropy? Založení Republiky není jen 28. říjen 1918, ale celé století práce a odhodlání.

Velikonoce

Ucelené vyprávění starozákonního a novozákonního příběhu, vysvětlení tradic, ukázka slavných obrazů a soch s touto tématikou a hudební díla, která se k Velikonocům pojí.

Koledy

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Opera nekouše

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)

Chystané přednášky na rok 2019

Napoleon Bonaparte

Příští rok oslavíme významné výročí narození Napoleona bonaparta. Poznejme blíže osobnost slavného vojevůdce, podívejme se na něj očima jeho současníků - nepřátel, manželek, milenek, vojáků, kteří ho oddaně následovali, a umělců. Prožijme pocity lidí, kteří zakusili hrůzy války se zbraní v ruce, nebo trpěli jako nevinní obyvatelé krajiny, v níž se odehrála bitevní vřava.

O kterou z přednášek máte zájem?