Přednášky o historii a hudbě

Harry Potter

Už je to neuvěřitelných 22 let od vydání prvního dílu slavné série o kouzelníkovi Harrym a stále tento příběh oslovuje své příznivce v knižní, filmové i divadelní podobě. Na celém světě se děti těší, až dosáhnou 11 let a sova jim doručí dopis, ve kterém se dozví, že byly přijaty na školu čar a kouzel v Bradavicích. Kdo by nechtěl mít doma Hedviku, za kamaráry Harryho, Rona a Hermionu, jak by vypadaly hodiny chemie, kdyby je vyučoval profesor Snape, a jak by chutnal školní oběd, kdyby se podával na zlatém nádobí ve velké síni?

Zvu Vás do světa Harryho Pottera, navštívíme spolu skutečná místa, kde se filmy natáčely, prozkoumáme Brumbálovu ředitelnu, budeme žasnout nad nádhernou výzdobou banky Gringottových, projdeme se po slavném dřevěném mostě a vyloupíme trezor Bellatrix. Přivezu Vám ukázat repliky celé řady věcí, které znáte z filmů, a povyprávím o tom, jak se slavný příběh dostal na plátno, jak herci vytvářeli své postavy a kolik skleněných koulí čekalo na ministerstvu kouzel v odboru záhad. Nebude chybět úžasná hudba a autentický kostým.

Tato přednáška má i celonoční verzi určenou pro Noc s Andersenem, přespání ve škole a příměstské tábory. Informace najdete na další stránce.

Napoleon Bonaparte

Letos si připomínáme 210. výročí Napoleonova neúspěšného tažení do Ruska. Poznejme blíže osobnost slavného vojevůdce, podívejme se na něj očima jeho současníků - nepřátel, manželek, milenek, vojáků, kteří ho oddaně následovali, a umělců. Prožijme pocity lidí, kteří zakusili hrůzy války se zbraní v ruce, nebo trpěli jako nevinní obyvatelé krajiny, v níž se odehrála bitevní vřava.


Marie Eleonora von Kounitz-Rietbergová, manželka Metternicha a vnučka kancléře Kounice, pobývala na francouzském trůnu v blízkosti Napoleona asi 10 let a bude to právě ona, kdo vám o něm přijede vyprávět. Protože její rodina vlastnila zámek ve Slavkově, s větším důrazem se zastaví hlavně u slavné bitvy tří císařů.

Nebude chybět originální empírový kostým a přijede i Napoleon!

Marie Terezie

Chystá se k vám na návštěvu sama panovnice, aby zábavně a poutavě seznámila poddané se svým životem. Být císařovnou, porodit 16 dětí, neustále cestovat po Evropě, vymýšlet reformy, stavět vojsko pro válku a sehnat drahé polovičky pro své mnohačetné potomstvo není nic jednoduchého. Čekají na Vás slavné osobnosti z historie - Fridrich II. Veliký, Ludvík XV. a XVI., Madame Pompadour, Václav Antonín Kounic, Josef II. i Wolfgang Amadeus Mozart. Dozvíte se zajímavosti z jejich osobního života, o kterých se rozhodně v učebnicích dějepisu nedočtete.

Na sobě budu mít barokní kostým s ručně vyrobenými botami a kloboukem.

Toto povídání sklízí nadšený ohlas u posluchačů všech generací, a kdo ví, možná i Vy sami se stanete některým z panovníků!

Život šlechtičen v 18. století

Napadlo Vás někdy při návštěvě nějakého zámku, jaké by to bylo žít v době baroka, vlastnit rozsáhlé panství, nosit nádherné šaty a mít spoustu služebnictva? Mám pro Vás velmi vtipnou exkurzi do praktického života šlechticů - domluvených sňatků, složitých rodinných vztahů, těžkého drahého oblečení, manželských povinností, koupání se, čištění zubů i chození na záchod. Nebude chybět ani třešnička na dortu - průběh svatební noci se všemi detaily!

Tuto přednášku jsem s velkým úspěchem povídala na Barokní slavnosti na zámku Hrádek u Sušice. Je vhodná i pro první stupeň (svatební noci se nemusíte bát! Ale nikomu to neříkejte :-D).

Příběhy ukryté v hymnách

Všichni si jistě vybavíme první tóny francouzské, britské, nebo americké hymny, z paměti zazpíváme první sloku slovenské a možná si vybavíme složitý osud německé a některou z ruských hymn. O čem ale skutečně vypráví? Kdy se poprvé objevila hymna, jakou měla funkci a jak se měnil její text s ohledem na politické události v dané zemi? Dozvíte se, který nápěv byl nejpoužívanějším v celé historii, kolik slok má ve skutečnosti naše hymna a také to, že slovenská hymna není jen o špatném počasí v horách. Poslechnete si i méně známé melodie, které by svou krásou mohly předčit ostatní.

Založení Republiky

Pojďme si povídat o tom, jak se postupně utvářely naše dějiny, aby daly podnět ke vzniku Republiky, jak obtížná byla situace našeho národa v 19. století a kde se v nás vzala ta touha po samostatnosti? Proč to nešlo celá staletí a v roce 1918 se to konečně podařilo? Co všechno museli naši předci udělat, aby naše země dostala své místo na mapě Evropy? Založení Republiky není jen 28. říjen 1918, ale celé století práce a odhodlání.

Koledy

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Víte například, ve které zemi vznikla první koleda, kdo první sehrál živý betlém a co má s koledami společného Jan Hus?

Už uplynulo víc jak 600 let od složení nejstarší koledy a věřím tomu, že si ji společně zazpíváme!

Opera nekouše

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)


Nebudou chybět ani praktické informace o tom, jak se vyráběli kastráti, kolik stran má libreto šestihodinové barokní opery a co mají na sobě pěvci zpívající "kalhotkovou roli".

O kterou z přednášek máte zájem?