Další přednášky

ijímám objednávky na přednášku Založení Republiky na podzim 2018. Volné termíny najdete v Kalendáři.

Marie Terezie

Vtipně i vážně povyprávěný příběh o královně v 18. století, jejích každodenních útrapách šlechtičny v podobě nepohodlné módy, složité hygieny a domluvených sňatků, a samozřejmě o jejím životě vladařky a matky významných panovníků.

V loňském roce jsme oslavili 300. výročí jejího narození.

V lednu měl u nás premiéru dvoudílný film Marie Terezie. V případě zájmu posluchačů se můžeme pobavit o jeho věrohodnosti.

Příběhy ukryté v hymnách

Všichni si jistě vybavíme první tóny francouzské, anglické, nebo americké hymny, z paměti zazpíváme první sloku slovenské a možná si vybavíme složitý osud německé a některou z ruských hymn. O čem ale skutečně vypráví? Kdy se poprvé objevila hymna, jakou měla funkci a jak se měnil její text s ohledem na politické události v dané zemi? Dozvíte se, který nápěv byl nejpoužívanějším v celé historii, kolik slok má ve skutečnosti naše hymna a také to, že slovenská hymna není jen o špatném počasí v horách. Poslechnete si i méně známé melodie, které by svou krásou mohly předčit ostatní.

Založení Republiky

Ke stoletému výročí připravuji od března povídání o tom, jak se postupně utvářely naše dějiny, aby daly podnět ke vzniku Republiky. Kde se v nás vzala ta touha po samostatnosti? Proč to nešlo celá staletí a v roce 1918 se to konečně podařilo?


Přednáška bude připravena od března 2018.

Velikonoce

Ucelené vyprávění starozákonního a novozákonního příběhu, vysvětlení tradic, ukázka slavných obrazů a soch s touto tématikou a hudební díla, která se k Velikonocům pojí.

Koledy

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Opera nekouše

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)

Chystané přednášky na rok 2019

Napoleon Bonaparte

Příští rok oslavíme významné výročí narození Napoleona bonaparta. Poznejme blíže osobnost slavného vojevůdce, podívejme se na něj očima jeho současníků - nepřátel, manželek, milenek, vojáků, kteří ho oddaně následovali, a umělců. Prožijme pocity lidí, kteří zakusili hrůzy války se zbraní v ruce, nebo trpěli jako nevinní obyvatelé krajiny, v níž se odehrála bitevní vřava.

O kterou z přednášek máte zájem?