Další přednášky

BŘEZNOVÉ TERMÍNY UŽ JSOU ZCELA OBSAZENÉ.

Marie Terezie

Vtipně i vážně povyprávěný příběh o královně v 18. století, jejích každodenních útrapách šlechtičny v podobě nepohodlné módy, složité hygieny a domluvených sňatků, a samozřejmě o jejím životě vladařky a matky významných panovníků.

V loňském roce jsme oslavili 300. výročí jejího narození.

V lednu měl u nás premiéru dvoudílný film Marie Terezie. V případě zájmu posluchačů se můžeme pobavit o jeho věrohodnosti.

Vynálezy v průběhu staletí

Kdo by to byl tušil, že toaletní papír letos slaví 161. výročí od svého vzniku? Kdo první vynalezl budík, čím si v historii čistili lidé zuby, jak vypadalo spodní prádlo a kam se chodilo na záchod? Humorné vyprávění o dávných civilizacích i nedávné historii Vám přiblíží příběh věcí, které denně užíváme, aniž bychom věděli, kde se vzaly.

Po stopách objevitelů

Poutavé vyprávění o objevování nového světa, bouřích na moři, šíření křesťanství, bojích s indiány a jinými domorodci, dějinách otroctví a šíření rostlin a živočichů do celého světa.

Setkáte se s hrdiny moří a oceánů - Kryštofem Kolumbem, Francisem Drakeem a Jamesem Cookem, poplavíme se na Bounty, obeplujeme Mys Dobré Naděje a Mys Horn a s obchodníky pronikneme do vzdálených koutů Asie.

Založení Republiky

Ke stoletému výročí připravuji od března povídání o tom, jak se postupně utvářely naše dějiny, aby daly podnět ke vzniku Republiky. Kde se v nás vzala ta touha po samostatnosti? Proč to nešlo celá staletí a v roce 1918 se to konečně podařilo?


Přednáška bude připravena od března 2018.

Napoleon Bonaparte

Poznejme blíže osobnost slavného vojevůdce, podívejme se na něj očima jeho současníků - nepřátel, manželek, milenek, vojáků, kteří ho oddaně následovali, a umělců. Prožijme pocity lidí, kteří zakusili hrůzy války se zbraní v ruce i jako nevinní obyvatelé krajiny, v níž se odehrála bitevní vřava.

Přednáška bude připravena od září 2018.

Velikonoce

Ucelené vyprávění starozákonního a novozákonního příběhu, vysvětlení tradic, ukázka slavných obrazů a soch s touto tématikou a hudební díla, která se k Velikonocům pojí.

Koledy

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Opera nekouše

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)

O kterou z přednášek máte zájem?