Titanic
Nastupte na palubu nejslavnější lodi

BŘEZNOVÉ TERMÍNY UŽ JSOU ZCELA OBSAZENÉ.

Příběhy lidí z Titaniku

Jedná se o nejdelší přednášku o lodi a jejích pasažérech. V první části vyprávím o stavbě, plavbě a potopení Titaniku, o nejnovějších objevech a o současných možnostech, jak si pořídit originální artefakt a kam jít na výstavu. Ve druhé části vyprávím o osudech asi 40 lidí a zvířat, kteří se na lodi plavili.

Během přednášky uvidíte skutečné záběry Titaniku ze dne vyplutí, uslyšíte autentický záznam melodie, která zněla v osudnou noc 15. dubna 1912 na jednom ze člunů, a budete si moci sáhnout na originální kousky z vraku.

Délka přednášky: 3 hodiny včetně půlhodinové pauzy.

Lední medvídek z Titaniku

Tento projekt je určený pro malé děti. Medvídek Polar, který se skutečně plavil na Titaniku, vypráví své zážitky z cestování se svým lidským kamarádem Douglasem (viz fotografie) a dalšími dětmi, popisuje napínavou záchranu z potápějící se lodi a jak se dostal do nádherné knížky, kterou napsala paní Daisy Speddenová.

Děti se samy zapojí do příběhu a čekají je další aktivity: budou kreslit Titanic, naučí se pádlovat, vyzkouší si, jak studený je ledovec, naučí se několik základních znaků morseovky...

Délka a průběh projektu bude záviset na možnostech a požadavcích instituce.

Příběh Titaniku

Jedná se o témeř dvouhodinové vyprávění o stavbě, plavbě a potopení lodi a několika pasažérech. Tato přednáška je určena především pro školy (od 5. třídy) a obsáhne 2 vyučovací hodiny. V případě zájmu je možné ji prodloužit.

Délka přednášky: 2 hodiny

Osudy lidí z člunů Titaniku

Příběh o lodi zná snad každý, ale co se dělo na člunech po jejím potopení? Proč se pouze jeden z nich vrátil, aby zachránil další trosečníky? Jak lidé prožívali nekonečné hodiny na malých člunech uprostřed mrazivé noci v severním Atlantiku? Jak se tento děsivý zážitek podepsal na jejich dalším životě?

Přijďte si poslechnout poutavé příběhy, které se nedostaly do žádného ze slavných filmů a na které se tak často zapomíná.

Délka přednášky: 2 hodiny.

Další příběhy pasažérů Titaniku

Na palubě lodi se plavilo 2228 lidí. Dodnes se nám zachovaly záznamy o životě většiny z nich. Byli tam významní vynálezci, hudebníci, spisovatelé, architekti, ale i prostí lidé, jejichž hrdinský čin zachránil řadu jiných. V této přednášce uslyšíte o osudech pasažérů 3. třídy, členů posádky, kteří do poslední chvíle zůstávali na svých místech, a přeživších, kteří až do své smrti usilovali o to, aby Titanic nikdy neupadl v zapomnění.

Délka přednášky: 2 hodiny.

Titanic filmový a knižní

V počtu filmových zpracování Titanic překonává ostatní historické události. První snímek vznikl už v roce 1912 a od té doby byla natočena celá řada dalších. Který z nich je nejvěrohodnější a u kterého tvůrci dali až příliš mnoho prostoru své fantazii? Jak si stojí Cameronův film?

Prolistujeme i knihy o Titaniku. Jen v České republice jich vyšlo přes 20 a jedná se o literaturu faktu, dětské knihy, červenou knihovnu a fikci. Které publikace by neměly chybět v knihovně správného fanouška Titaniku?

Délka přednášky: 2 hodiny.

Titanic z pohledu stavitele

a osudy zvířat na lodi

Pojďme nakouknout pod ruku stavitele Thomase Andrewse a projděme si loď jeho pohledem. Nahlédněme do plánů Titaniku a vydejme se ze své kajuty na večeři, do tělocvičny, k bazénu, do tureckých lázní nebo na kapitánský můstek. Našli bychom cestu ze třetí třídy na člunovou palubu a zachránili se? Byli skutečně pasažéři uvězněni za mřížemi, nebo měli cestu volnou? Pozvu Vás na procházku chodbami, salony, nádhernými schodišti a jídelnami ve skvěle vytvořené počítačové hře.

Zároveň Vás seznámím se zvířaty, která se na lodi plavila. Najdete tam 12 psů, několik koček, kohouty, kanárka, prase a ledního medvěda.

Délka přednášky: 2 hodiny.


Olympic, Titanic a Britanic

Byly to největší lodi své doby. Měly brázdit hladinu Atlantiku a převážet nejbohatší pasažéry i emigranty do Ameriky.

Jaký byl jejich skutečný osud a kde se v současné době nachází? Která z lodí byla největším smolařem a jak se od sebe lišily? Jak ovlivnily námořní dopravu v následujících letech a existuje dodnes společnost White Star Line?

Přijďte si poslechnout vyprávění o třech sestrách, které měly důležitou roli v historii námořní plavby.

Délka přednášky: 2 hodiny.

Vyberte si přednášku, kterou chcete slyšet