Zajímavé statistiky

Zajímá Vás, kolik přednášek už jsem uskutečnila a kde proběhly? Na této stránce všechno najdete. Hlavní přednášková sezóna začíná na konci února a končí na konci června (březen a duben jsou nejvytíženější), v létě jen maximálně obohatím program příměstských táborů, a pak opět pokračuji od začátku září až do Vánoc (nejvytíženější je říjen). Zbylé měsíce věnuji přípravě nových přednášek, tvorbě kostýmů a rekvizit, a hlavně oslovování institucí s novým seznamem témat a sestavování kalendáře.

Kde všude jsem přednášela od roku 2015?

Kolik přednášek se uskutečnilo v jednotlivých letech a která témata měla kdy premiéru?

2015-2016

Všechno začalo besedou o mé knize Uvězněni v knihovně v Křenovicích (20. 1. 2015), po níž mě napadlo, že můžu zkusit udělat přednášku o Titaniku (21. 4. 2015). Setkala jsem se s nadšenými ohlasy a zkusila s Titanikem oslovit další knihovny. V té době jsem byla na úřadu práce a nemohla dlouho najít zaměstnání.

Přednášky měly úspěch, a tak jsem se rozhodla, že od 1. 9. 2016 začnu v tomto oboru podnikat. Před tímto datem jsem uskutečnila 17 besed na téma Titanic a Národní parky severní Tanzánie (pro malý zájem tuto přednášku za dva roky stáhnu), všechno jsem si vyzkoušela, sesbírala potřebné kontakty a naučila se oslovovat instituce, abych mohla rozjet podnikání s dobrým odrazovým můstkem.


2016 od 1. 9.

Do konce roku se uskutečnilo 23 přednášek v Jihomoravském kraji a přibylo nové téma Koledy. Rozhodla jsem se, že každý rok přidám minimálně jednu novou přednášku podle výročí nebo zájmu knihoven a škol. V tomto roce jsem také vydala svůj druhý román Útěk do Mombasy a už dva roky spolupracovala na knize Opera.


2017

Už se zlepšily mé řidičské schopnosti, získala jsem vlastní starší auto a vyrazila i do ostatních krajů ČR. Přednesla jsem 152 přednášek a přibyly nově Vynálezy, Marie Terezie (ačkoli bylo 300. výročí jejího narození, v tomto roce o ni nebyl velký zájem a myslela jsem si, že v tom následujícím s ní skončím. Velmi jsem se mýlila!), Kolonizátoři (nebude o ně zájem a za dva roky je stáhnu), Jak uspět u pohovoru (poprvé a naposledy), Opera nekouše a Česká nej (také do dvou let skončí). Poprvé se uskutečnil Noční Titanic, který trval neuvěřitelných 7,5 hodiny (skončil o půl třetí ráno) a s Titanikem jsem dvakrát vystoupila na Hvězdárně v Brně.


2018

V tomto roce jsem vsadila na jistotu - výročí Založení Republiky a přišla s touto přednáškou. Uskutečnila se celkem 91x během 8 měsíců a překonala i oblíbený Titanic! Dohromady se uskutečnilo 179 přednášek a odřídila jsem téměř 35000 kilometrů. Poprvé jsem vystoupila ve všech krajích a přidala i další nová témata - Hymny a Velikonoce. V Hulíně na náměstí jsem 28. 10. vystoupila v roli Emy Destinnové a zazpívala českou a slovenskou hymnu. V lednu vyšla kniha Opera - průvodce operní tvorbou.


2019

Po vyčerpávajícím předcházejícím roce přišlo snížení počtu přednášek, které ovšem kompenzoval výrazný nárůst nočních verzí Titaniku. Uskutečnilo se 116 besed, nově zazněl Napoleon, Harry Potter, Loupež v Orient Expressu a Princezny v 18. století (nahradily Vynálezy, o které přestal být zájem. Původně byly Princezny součástí Marie Terezie.).


2020

Už v lednu jsem začala prorokovat, že mě čeká nejúspěšnější rok, který překoná i 2018. Harry Potter, Titanic a Marie Terezie měli být hlavními tématy a zvýšil se enormně zájem o besedy pro základní školy. S výhledem na dobrý a jistý výdělek jsem si 6. 3. koupila nové auto (mého červeného Kryštofa, pojmenovaného podle Kolumbuse, který taky pořád někam cestoval), večer jsem uskutečnila přednášku ve Vranovicích a od pondělí začalo rušení akcí a zavírání škol a knihoven kvůli Covidu 19. Výhled na nejúspěšnější rok se najednou rozplynul. Do konce června se mi podařilo už jen několik besed, a nakonec jsem byla nucená přerušit podnikání a jít na úřad práce. Za celý rok se uskutečnilo jen 25 přednášek a nepřibylo žádné téma (chystala jsem Ludvíka XIV., který se nakonec neuskutečnil).


2021

Tento rok byl asi nejtěžší ze všech, protože pořád nebylo jisté, jestli budu moci znovu přednášet. Nakonec jsem se v říjnu k podnikání vrátila. Objednávky byly jen opatrné a vypadalo to, že začínám znovu úplně od začátku. Rozjezd byl hodně těžký i proto, že jsem přednášky neříkala už víc jak rok a půl. Budu si je ještě pamatovat? K většině z nich nemám žádné podklady (napsané poznámky) a povídám je jen z hlavy. Naštěstí jsem si prozřetelně udělala videonahrávky většiny z nich, takže jsem měla na co navázat. Na první přednášku - Noční Titanic jsem šla s velkými obavami. Ale ve chvíli, kdy jsem znovu oblékla uniformu, všechno jsem věděla a mluvila bez zastavení. Celkem se uskutečnilo 35 besed a poprvé zazněl Noční Harry Potter.


2022

A pak přišel nový rok a všechno se změnilo. Podařilo se mi domluvit téměř všechny zbylé přednášky, které byly plánované na 2020, a k nim přibyly další. Také se přímo roztrhl pytel s besedami pro Domovy pro seniory, které dosud neměly velký zájem. Program dne tedy často vypadal následovně: dopoledne 1-2 besedy pro školu nebo jedna pro DPS, po obědě 1 pro DPS a večer 1 pro knihovnu. Příliš velké množství přednášek a cestování vedly k mému vyčerpání a nemocem, takže jsem byla nucená zrušit program na celkem 4 týdny. Ale už je vše za mnou a právě připravuji 3 nové přednášky pro podzim - Život v antickém Řecku, v Římě a ve středověku. Pro příští rok přibude nové téma pro Noc s Andersenem - Cesta kolem světa za 80 dní.

Do 31. 7. zaznělo 89 besed, z toho 82 od března do června.

Kam jezdím nejčastěji?

Celkem jsem už vystoupila v 636 programech a 19 tématech ve 317 městech a obcích ve všech krajích. Kromě Křenovic, Brna a Prahy jezdím nejčastěji do:

- Benátky nad Jizerou 8x (věrná U3V, na podzim tam jedu znovu, musím pro ně vymýšlet nová témata, protože už všechno slyšeli)

- Hulín 8x (knihovna - U3V, veřejnost, školy, největší skupina v univerzitě, pro kterou jsem povídala. Vždycky na mě čeká zákusek a chlebíček.)

- Telnice 7x (Klub aktivních seniorů, pokaždé dostanu nádhernou obrovskou kytici a s radostí si přečtu recenzi na svou přednášku)

- Rozdrojovice 7x (knihovna, premiéra Kolonizátorů, pokaždé na mě čeká úžasná paní knihovnice, nějaká sladkost a jednou to byl i plech buchet)

- Rajhrad 7x (DPS, dokud se nezměnila jeho ředitelka)

- Vrbno pod Pradědem 6x (U3V, dokud se nezměnila třídní učitelka. Zažili premiéru přednášky o Hymnách. Zatím se marně snažím do Vrbna vrátit.)

- Otnice 5x (klub zahrádkářů, vždycky na mě čekají dvě krabice trubiček a věnečků a kytice)

Kolikrát zazněla jednotlivá témata?

Asi je zbytečné Vás nechat hádat, o čem vyprávím nejčastěji, ale klidně si můžete tipnout vlastní pořadí.

- Titanic zazněl 217x, z toho 19x v noční verzi (1/3 z počtu všech přednášek!)

- Marie Terezie 115x (letos dostala dvoje nové šaty a právě jsem pro ni vyrobila císařskou korunu. Původně byla vyprávěná v er-formě a nebyla příliš vtipná. Pak ale začalo docházet k proměnám - barokní šaty, ich-forma, vyprávěná svatební noc Marie Antoinetty s Ludvíkem XVI., oddělení první části o životě v 18. století a vytvoření Princezen, hraná svatební noc, a nakonec obsazování posluchačů do rolí historických osobností včetně dvou svateb Josefa II.)

- Založení Republiky 100x (po této přednášce mám téměř pokaždé potlesk vestoje! No dobře, na konci totiž pravidelně zpíváme naši hymnu...)

- Koledy 41x (docela úspěch, když je povídám jen 2 měsíce v roce!)

- Princezny v 18. století 38x

- Vynálezy 30x

- Harry Potter 28x

- Opera nekouše 16x

- Velikonoce 14x (tuto přednášku už nejspíš nebudu příští rok nabízet, protože jsem se setkávala s dost nevraživou reakcí některých posluchačů, kteří očekávali povídání o vajíčkách a zajíčcích)

- Napoleon 10x (neříkala jsem ho už 3 roky)

- Po stopách objevitelů 5x (obnovení Kolonizátoři)

- Loupež v Orient Expressu 4x

- Hymny 4x

- Česká nej 4x

- Tanzánie 3x (letos znovu obnovená)

- beseda o Uvězněných 2x

- křest knihy 2x

- kurz tvůrčího psaní 1x

- Jak uspět u pohovoru 1x