Přednášky pro školy

Jsem obrovský nadšenec do historie, opery a především Titaniku. Jednoho dne jsem se rozhodla, že své nadšení předám i druhým a budu podnikat jako lektorka. Začínala jsem před 6 lety právě vyprávěním o potopení slavné lodi a od té doby jsem připravila už 20 témat a projela s víc než 550 přednáškami celou republiku.

Besedy mám koncipované tak, abyste je využili jako doplnění k výuce, inspiraci pro celé projekty, které můžete s dětmi realizovat, nebo pro zajímavé exkurze. Všechno povídám zábavnou formou, která posluchače vtáhne do děje a někdy i oni sami se stávají přímými účastníky vystoupení. Téměř pro každou besedu mám připravený dobový kostým, originální artefakty nebo repliky, fotografie, filmové ukázky a také třeba hudbu, která se vztahuje k danému období.

Pokud byste Vy sami měli nápad na konkrétní přednášku, která by se Vám hodila, napište mi nebo zavolejte, určitě něco vymyslíme. Brožuru se seznamem přednášek si můžete stáhnout zde.

Pro tento rok jsem si pro Vás připravila tato témata:

Přednášky pro 1. a 2. stupeň

(nejlépe od 2. třídy)

TITANIC

Kdo by neznal pohnutý osud této slavné lodi? Letos uplynulo 111 let od jejího potopení a do Vaší školy přivezu originální artefakty ze samotného vraku a povyprávím skutečný příběh, jak se udál osudné noci. 24 let se tímto tématem zabývám a přečetla jsem životopisy 1800 pasažérů a členů posádky.

Mám pro Vás připravené povídání o stavbě lodi, komplikacích před i během vyplutí, budu vyprávět o některých účastnících, jako by to byli mí blízcí přátelé, dozvíte se zajímavosti, které nikde nenajdete, protože jsou výsledkem mého vlastního bádání. Seznámím Vás osobně i s někým, kdo měl na palubě příbuzného.

Po několika dnech klidné plavby příjde nebezpečí v podobě ledovce a náraz. Loď je plná lidí, člunů je málo, voda je ledová a nikde poblíž není jiná loď, která by nám připlula na pomoc... Budete nehnutě sedět a poslouchat vyprávění o statečných lidech, kteří obětovali svůj život, aby zachránili jiné, s pohnutím sledovat lodní orchestr, který až do poslední chvíle hraje na člunové palubě, a manžele Strausovy, kteří leží v objetí, protože se nedokázali od sebe odloučit...

Pokud budete mít zájem, můžu toto téma přizpůsobit i Vašim požadavkům - několikrát jsme například s jinými školami využili Titanic v projektu mezilidských vztahů. Mám také "noční" verzi pro přespání ve škole vhodnou třeba pro Noc s Andersenem, konec nebo začátek školního roku i příměstský tábor.

Beseda je vhodná pro děti minimálně od 3. třídy nahoru.

PRINCEZNY V 18. STOLETÍ

Toaletní papír letos slaví 166. narozeniny. Bereme ho jako běžně dostupnou věc, ale umíte si představit, co používali lidé před jeho vynalezením? A v čem chodili šlechtici oblečení v době baroka, čím si čistili zuby, proč měli postele s nebesy a jak vypadalo jejich spodní prádlo? Proč s sebou královna brala skupinu dvorních dam, když někam šla? Kolik váží císařská koruna? Proč ženy v romantických filmech z historie pořád omdlévaly? Proč byly oddělené prostory pro muže a ženy na zámcích? O tom všem Vám přijede povyprávět sama Marie Terezie, která moc dobře ví, o čem mluví. Už nikdy nebudete snít o tom, že chcete být princezna! Pokud smích léčí, nebo přidává roky života, po této přednášce odejdete jako znovuzrození.

Tato beseda sklízí u dětí velký úspěch. Samy se zapojují do programu jako herci, snaží se vymyslet odpovědi na moje otázky a ještě dlouho si o tom povídají po skončení.

Když budete chtít, můžeme spolu připravit projekt například o hygieně, oblečení, životu na zámku..., který by děti mohly zpracovat - třeba obrázky, krátkými scénkami, informačními panely... a pak udělat výstavu těchto věcí pro veřejnost. Hned by je výuka dějepisu víc bavila a třeba by pak samy lákaly rodiče, aby s nimi jeli na nějaký zámek.

HARRY POTTER (nejlépe od 3. třídy)

Zeptejte se dětí, jestli chtějí přednášku o Harry Potterovi, a budou s tím nadšeně souhlasit. Ať už viděly filmy, nebo četly knížky, kouzelný svět J. K. Rowlingové je fascinuje. Kolik z nich vyhlíží v den svých 11. narozenin sovu, která přinese dopis z Bradavic, nebo si přeje projít se alespoň jednou společenskou místností v Nebelvíru, usednout ke stolu ve Velké síni, učit se lektvary, prohlédnout si Brumbálovu pracovnu, nebo držet v ruce skutečnou kouzelnickou hůlku?

A já mám pro ně připravenou celou truhlu exponátů z filmů včetně hábitu jedné z kolejí! Prohlédneme si hůlky, knížky, naučíme se zaklínadla a procvičíme si znalosti. Povyprávím také o tom, jak se dělají filmové efekty, ukážu jim videa a fotky přímo z míst, kde se to natáčelo. Jako spisovatelka řeknu také, jakou práci to dá napsat knížku.

Na toto povídání můžete navázat v hodinách češtiny a zaměřit se na knížky o Harry Potterovi, jazykové zajímavosti (latinská slova v zaklínadlech...), nebo si popovídat o antické a severské mytologii, která se v příběhu obevuje. V angličtině si přečtěte krátký úryvek z knížky, ve výtvarné výchově si mohou děti vyrobit pergamen, hůlku, moudrý klobouk, v tělocviku soutěžit v létání (běhání) na koštěti... Opět na to lze navázat třeba výstavou.

Mám zkušenost, že Harryho znají děti od 9 let - mezi mladšími jsou sice fanoušci, ale není jich mnoho a hůř se tak zapojuje do programu celá třída.

Mám také celonoční/denní verzi Harryho s turnajem o školní pohár.

KOLEDY

Až příjde doba Vánoc, všude se opět rozezní koledy a vánoční písně. Napadlo Vás ale někdy, jak dlouho si je už zpíváme? Která z nich je nejstarší a v jaké zemi vznikla? Mám pro Vás překvapení - vznikla na našem území a všichni ji velmi dobře známe.

A v dirndlu, který jsem si přivezla z oblasti, kde vznikla slavná koleda Tichá noc, přijedu dětem popovídat o narození Ježíška. Ony samy budou hrát celé divadlo - za Maruškou přijde archanděl Gabriel, s Josefem odejdou do Betléma, kde se jim narodí Ježíšek, navštíví je tři králové a přinesou dary... Zlato, kadidlo a myrha... To by jeden nevěřil, co všechno si děti pod těmito slovy představují! A co teprve jesličky? Zkusili jste se jich někdy zeptat, jestli ví, jak vypadají?

Že se u toho pořádně zasmějeme, na to se můžete spolehnout. A také si samozřejmě zazpíváme a popovídáme o vánočních zvycích.

Toto téma je nejlepší pro první stupeň a můžeme děti rozdělit na dvě skupiny - 1.-3. třída by slyšely vyprávění o Ježíškovi a starší děti bych provedla přímo dějinami a v jakých obdobích se koledy skládaly. V tomto případě by hrály například svatého Františka nebo Jana Husa...

Pro druhý stupeň se mi koledy vůbec neosvědčily.

Přednášky pro 2. stupeň

MARIE TEREZIE

Už někdy Vaši školu navštívila císařovna? Že ne? To se dá snadno napravit. Sama Marie Terezie ráda přijede, aby povyprávěla z vlastní zkušenosti, jak těžké je zajišťovat mír pro svou zemi, mezitím porodit 16 dětí (samozřejmě prozradí i to, proč jich měla tolik) a nakonec je i provdat a oženit. A že to nebylo vždycky snadné, se v žádné učebnici dějepisu nedočtete.

Z dětí se rázem stávají skutečné historické osobnosti - ve vysokém modrookém blonďákovi šestiletá Maruška vidí svého budoucího manžela Štěpána, Josef II. se dvakrát ožení proti své vůli a zlatým hřebem programu bude svatební noc Marie Antoinetty s Ludvíkem XVI. se všemi detaily.

Nebude chybět ani vlastnoručně vytvořený kostým, boty a kloboouk. Když bude čas, mohou si děti po skončení pořídit fotografii s císařovnou.

Nevěřili byste tomu, že historie může být tak zábavná! Už jsem toto téma povídala víc jak 120x a po Titaniku je to nejúspěšnější přednáška. Nepotřebuji pro ni žádnou techniku - stačí mi jen dvě židle a oddaní poddaní.

PS: Pro řádnou audienci doporučuji předem s dětmi natrénovat pukrle.

NAPOLEON

Pocházím z Křenovic u Slavkova, které se okrajově zapojily do slavné bitvy tří císařů, a převtělím se do majitellky slavkovského zámku hraběnky Marie Eleonory von Kounic-Rietbergové, která se svým manželem kancléřem Metternichem strávila 10 let na francouzském dvoře v době Napoleonovy vlády. Budu o tomto velkém muži malé postavy vyprávět z pohledu ženy, která pocházela z nepřátelské země, ale neskrývala svůj obdiv k němu. Dokonce natolik získala jeho důvěru, že to byla ona, kdo ho přesvědčil, aby se oženil s rakouskou princeznou Marií Luisou.

Kromě toho budu vyprávět o slavných bitvách, podrobně se zastavím právě u Slavkova a ruského tažení, mám pro Vás připravené ukázky z různých filmů a dokumentů a řadu fotografií. Nebudou chybět originální empírové šaty a klobouk.

Pokud byste chtěli přijet na exkurzi po slavkovském bojišti, ráda Vám budu dělat průvodkyni - domluvili bychom se, jaké téma by Vás nejvíc zajímalo, protože bojiště je rozsáhlé a celá prohlídka by vystačila na několik dní.

ZALOŽENÍ REPUBLIKY

Před 86 lety zemřel náš první český prezident T. G. Masaryk a zavzpomínat na něj můžeme při vyprávění o založení Republiky. Před dětmi najednou otevřu celý historický příběh, který začíná momentem, kdy Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku. Zastavíme se krátce ve Francii během francouzské revoluce a spolu s Napoleonem se opět vrátíme na naše území, abychom zahájili národní obrození.

Věřili byste tomu, že divadlo, malířství, literatura a věda mohou významně přispět k založení nového státu? Půjdeme na premiéru Fidlovačky, otevřeme Národní divadlo, v literárních spolcích se budeme učit číst a psát a z této relativní idyly se přeneseme na začátek 20. století, kdy je zastřelen následník trůnu a začíná první světová válka. Rakouská monarchie se stále víc rozpadá a my musíme využít této příležitosti! Zakládáme samostatnou Československou republiku a čeká na nás ještě mnoho úkolů, než budou definitivně ustanovené všechny úřady, reformy a hranice státu.

Nemám ráda suchá historická fakta a vždycky se snažím najít co nejširší souvislosti k danému tématu. Při této besedě například zazní několik státních hymn, jejichž vznik je spojený s důležitými událostmi týkajícími se naší země. V prosinci jsem navštívila Národní divadlo a zúčastnila se velmi podrobné prohlídky jeho nádherných prostor, takže o něm budu vyprávět s o to větším nadšením.

tato přednáška se Vám bude hodit pro hodiny dějepisu, češtiny a hudební výchovy. Můžete na ni navázat v mnoha projektech a třeba i exkurzích.

PŘÍBĚHY UKRYTÉ V HYMNÁCH

Napadlo Vás někdy povídat si s dětmi v hudební výchově o hymnách? Je to velmi zajímavý svět plný nádherných melodií a úžasných příběhů, které se ukrývají v textech. Znáte hymnu, ve které se zpívá o stromu? Nebo dokonce o padajících bombách? A co hymnu plnou lesů, hor a katedrál? Nebo 45 minut dlouhou oslavu dějin národa už od antiky? Myslím, že jste je slyšeli všechny, jen jste to nevěděli.

Poznáte bezpečně francouzskou, britskou, americkou, německou a třeba kanadskou hymnu? A slyšeli jste někdy běloruskou nebo ruskou carskou? Ty jsou jedny z nejkrásnějších v historii!

Letos se koná olympiáda a budeme mít příležitost slyšet celou řadu známých i pro nás nových hymn. Poznejme tajemství, které se skrývá za pro nás neznámým jazykem. A nakonec stačí jít jen za hranice a najednou zjistíme, že slovenská hymna vůbec není o špatném počasí... Jsou státy, které dodnes oficiální hymnu nemají, některé mají dokonce tři, jinde si mohou lidé melodii jen broukat, protože nemají text. A chudáci Japonci mají sice nejkratší text hymny na světě, ale je tak starý, že dnes už mu vůbec nikdo nerozumí. A to ani nemluvím o tom, jak si národy ty hymny mezi sebou kradou!

Zaposlouchejme se do krásných písní a třeba pak můžete s dětmi některé hymny natrénovat - na internetu se dají najít texty i s přepisem výslovnosti. Rozhodně takovou hodinu hudební výchovy nečekaly!

OPERA NEKOUŠE

Pokud jste váhali už u hymn, nejspíš budete ještě víc opatrní s ukázkami opery v hudební výchově. Ale ono to jde, chce to jen pořádnou dávku nadšení, lásku k opeře a smysl pro humor. Ona totiž opravdu nekouše. Vždyť ji máme všude kolem sebe - v reklamě (copak by se obešla Pizza Giuseppe bez Rigoletta? Nebo špagety Panzani bez Traviaty?), ve filmu (našla jsem Dona Giovanniho i v pohádkách, nebo v Tom a Jerrym) a někdy si operní melodie broukáme, aniž bychom znali jejich původ.

A já mám pro Vás výpravu do hledišť těch nejslavnějších operních domů na světě, z nichž některé jsem osobně navštívila, a seznámím Vás s nejlepšími pěvci všech dob. Melodie, které Vám pustím, budete milovat, protože jsou nádherné. Povyprávím Vám děje oper, o Mozartovi, který přijel do Prahy složit Dona Giovanniho, o zoufalém Verdim, který byl rozhodnutý už nikdy nesložit operu, ale změnil svůj názor, když si v libretu, které nikdo nechtěl, přečetl nářek židů v babylónském zajetí...

A nezapomenu na takové zajímavosti, jako je informace o tom, jak se "vyráběli" kastráti, kolik stran má libreto šestihodinové barokní opery a co mají na sobě pěvci zpívající "kalhotkovou roli". A protože jsem se osobně setkala s těmi nejslavnějšími pěvci a tykám si s třetinou sólistů Janáčkova divadla v Brně, čekají na Vás i autentické zážitky z představení a koncertů. Nechci nic prozrazovat, ale sáhla jsem si na Dominga! Operu miluji celý život a několik let jsem operní zpěv studovala. Také jsem řadu roků vedla portál Opera dream, kde jsem zveřejňovala recenze, a podílela se jako spoluautorka na posledním vydání knihy Opera od paní Hostomské, která se právě vyprodala.

Jakou přednášku chcete uskutečnit?