Pro knihovny a univerzitu 3. věku

Jsem obrovský nadšenec do historie, opery a především Titaniku. Jednoho dne jsem se rozhodla, že své nadšení předám i druhým a budu podnikat jako lektorka. Začínala jsem před 7 lety právě vyprávěním o potopení slavné lodi a od té doby jsem připravila už 25 témat a projela s víc než 780 přednáškami celou republiku.

Besedy jsou určené pro všechny generace a knihovny je velmi rády využívají pro univerzity třetího věku. K těmto skupinám se pak často vracím opakovaně a vytvářím i přednášky přímo podle jejich přání. Každý rok přidávám minimálně dvě nová témata, aby nabídka byla různorodá a vycházela například z výročí, která se právě slaví. Také můžete pozvat veřejnost na odpolední besedu nebo dopoledne děti ze školy.

Nezapomínám ani na oblíbenou akci Noc s Andersenem, pro kterou mám připravených několik programů. Pro Vás se tím zjednoduší organizace, protože všechno je nachystané dopředu a Vy jen pozvete účastníky a maximálně mi jen trochu pomůžete během večera. Momentálně hledám inspiraci pro další témata Noci s Andersenem, takže mi můžete napsat i své nápady. Kontakty jsou zde.

K dispozici jsou tato témata:

Přednášky o Titaniku

Od podzimu 2023 přidávám 3 nová témata: "Příběhy lidí z Titaniku", "Život na Titaniku" a "Titanic – a co bylo dál?". Pokud pořádáte univerzitu 3. věku, nebo historické přednášky pro veřejnost, můžete celou sérii besed na toto téma využít. Pokud už jsme spolu někdy měli přednášku o Titaniku a chcete pomoci s výběrem další, neváhejte mě kontaktovat a ráda Vám poradím.

TITANIC

Kdo by neznal pohnutý osud této slavné lodi? Letos uplynulo 111 let od jejího potopení a já mám pro Vás přednášku, která Vás přenese do roku 1912, kdy spolu se slavnými pasažéry a členy posádky nastoupíte na největší loď ve své době. Vyslechnete skutečný příběh postavený na výpovědích a životopisech přeživších podpořený novými objevy, ukázkami z filmu Titanic (Cameron, 1997) a skutečnými záběry lodě z roku 1912.

Titanikem se zabývám už 23 let a neustále doplňuji své vědomosti. Před třemi lety jsem rekonstruovala cesty pasažérů 3. třídy na člunovou palubu a jejich šanci na záchranu a nedávno jsem vypátrala pravdu o Češích na Titaniku. To všechno uslyšíte během mého povídání.

Přivezu Vám také ukázat originální artefakty vytažené z vraku lodi a seznámím Vás osobně s někým, kdo měl na Titaniku příbuzného.

PŘÍBĚHY LIDÍ Z TITANIKU

Zvu Vás na setkání se zajímavými lidmi, kteří se plavili na lodi. Seznámíte se s tenistou, který vyhrál olympijské zlato, spisovatelem, který vymyslel původního Hercule Poirota, se skutečným profesorem Higginsem z Pygmalionu, a samozřejmě s paní Brownovou, Ismayem, Andrewsem, manželi Strausovými a Astorovými, kapitánem a důstojníky a celou řadou dalších. Na palubě bylo 2228 lidí, takže by se dalo povídat klidně celý týden. Zaměřím se také na třídní dělení na začátku 20. století, finanční situaci pasažérů a posádky, tehdejší zvyky, oblečení a chování. Ocitneme se ve světě, který byl velmi odlišný od toho našeho, v době, kdy slovo gentleman nevypovídalo o majetku tohoto pána, ale o jeho činech.

ŽIVOT NA TITANIKU

Představte si, že jste skutečně nastoupili na Titanic a strávíte na něm týden plavby. Jak prožijete všechen ten čas? Jak bude vybavená Vaše kajuta, jakou zábavu pro Vás stavitelé připravili? Co budete jíst, kde ubytujete psa (kuřata, kanárka…), kdo se o Vás postará, když onemocníte? Čeká na Vás zážitek, po kterém budete mít pocit, že jste tam opravdu byli. Prostudujeme paluby, ukážeme si, kde se co nacházelo, prohlédneme si fotografie a obrázky některých míst, popovídám o různých profesích posádky, jejich pracovní náplni, platu, pracovní době a ubytování. Zaposloucháme se do hudby, která se hrála na lodi a zaměříme se na lodní orchestr, klavíry a jiné nástroje, které se na palubě nacházely. Neméně zajímavé povídání bude třeba i o náboženství pasažérů, mších a bohoslužbách, které se během plavby sloužily. Otázky posluchačů jsou velmi vítané!

TITANIC – A CO BYLO DÁL?

Všechny filmy končí momentem, kdy Carpathia nabírá přeživší, nebo je přiváží do New Yorku. Ale to je teprve začátek! Jak ovlivnil Titanic námořní dopravu? Co se zjistilo během dvou vyšetřování? Kdo a kdy vyzvedl těla obětí z hladiny Atlantiku a kde jsou dnes pohřbena? Jak se přeživší vyrovnávali s traumatickým zážitkem?

Reakce lidí v Americe a v Evropě byla velmi rychlá – zvedla se vlna solidarity, pořádaly se benefiční koncerty, sportovní utkání, sloužily se mše a stavěly se pomníky. Už v roce 1912 vznikl první film o potopení a po něm následovalo až do dneška 20 dalších. Vedle toho ale začal nemilosrdný hon na muže, kteří přežili Titanic, veřejné pranýřování a vymýšlení konspiračních teorií. Zaměřím se také na pokusy o nalezení vraku, vědecké i komerční potápění, ponorku Titan, nové objevy, a hlavně výstavy a muzea. Přivezu Vám ukázat nově získaný artefakt z Olympiku.

Přednášky o historických osobnostech a událostech

MARIE TEREZIE

Chystá se k vám na návštěvu sama panovnice, aby zábavně a poutavě seznámila poddané se svým životem. Být císařovnou, porodit 16 dětí, neustále cestovat po Evropě, vymýšlet reformy, stavět vojsko pro válku a sehnat drahé polovičky pro své mnohačetné potomstvo není nic jednoduchého. Čekají na Vás slavné osobnosti z historie - Fridrich II. Veliký, Ludvík XV. a XVI., Madame Pompadour, Václav Antonín Kounic, Josef II. i Wolfgang Amadeus Mozart. Dozvíte se zajímavosti z jejich osobního života, o kterých se rozhodně v učebnicích dějepisu nedočtete.

Na sobě budu mít barokní kostým s ručně vyrobenými botami a kloboukem.

Toto povídání sklízí nadšený ohlas u posluchačů všech generací, a kdo ví, možná i Vy sami se stanete některým z panovníků!

NAPOLEON BONAPARTE

Letos si připomínáme 210. výročí Napoleonova neúspěšného tažení do Ruska. Poznejme blíže osobnost slavného vojevůdce, podívejme se na něj očima jeho současníků - nepřátel, manželek, milenek, vojáků, kteří ho oddaně následovali, a umělců. Prožijme pocity lidí, kteří zakusili hrůzy války se zbraní v ruce, nebo trpěli jako nevinní obyvatelé krajiny, v níž se odehrála bitevní vřava.

Marie Eleonora von Kounitz-Rietbergová, manželka Metternicha a vnučka kancléře Kounice, pobývala na francouzském trůnu v blízkosti Napoleona asi 10 let a bude to právě ona, kdo vám o něm přijede vyprávět. Protože její rodina vlastnila zámek ve Slavkově, s větším důrazem se zastaví hlavně u slavné bitvy tří císařů.

Nebude chybět originální empírový kostým a přijede i Napoleon!

ZALOŽENÍ REPUBLIKY

Před 85 lety zemřel náš první český prezident T. G. Masaryk a zavzpomínat na něj můžeme při přednášce o Založení Republiky, která se netýká jen událostí roku 1918, ale v širokých souvislostech vypráví o touze Čechů po založení vlastního státu už od dob Marie Terezie, o rozkvětu kultury během národního obrození a statečnosti vojáků během první světové války. Vlastenecké srdce posluchačů zaplesá při společném zpěvu dvou slok naší hymny (při výročí jsem ji jako Ema Destinnová zpívala v Hulíně na náměstí během oslav). V roce 2018 přednáška zazněla v 95 reprízách!

PO STOPÁCH SLAVNÝCH OBJEVITELŮ

V říjnu si připomeneme 631 let od chvíle, kdy Kolumbus překonal Atlantský oceán a "objevil Ameriku". Nejen o této cestě, ale i o dalších slavných objevitelích, dobrodružných výpravách za poznáním a bohatstvím budu vyprávět v této nejobsáhlejší a pro posluchače nejnáročnější (na znalosti a množství informací) přednášce určené výhradně pro univerzitu 3. věku.

PRINCEZNY V 18. STOLETÍ

Napadlo Vás někdy při návštěvě nějakého zámku, jaké by to bylo žít v době baroka, vlastnit rozsáhlé panství, nosit nádherné šaty a mít spoustu služebnictva? Mám pro Vás velmi vtipnou exkurzi do praktického života šlechticů - domluvených sňatků, složitých rodinných vztahů, těžkého drahého oblečení, manželských povinností, koupání se, čištění zubů i chození na záchod. Nebude chybět ani třešnička na dortu - průběh svatební noci se všemi detaily!

Tuto přednášku jsem s velkým úspěchem povídala na Barokní slavnosti na zámku Hrádek u Sušice. Je vhodná i pro první stupeň (svatební noci se nemusíte bát! Ale nikomu to neříkejte :-D).

Cestopisné přednášky

NÁRODNÍ PARKY SEVERNÍ TANZÁNIE

Spolu s hrdiny mého románu Útěk do Mombasy Vás zvu na nádherný výlet ve stínu Kilimandžára. Projedeme spolu národní parky Serengeti, Ngorongoro, vystoupáme na Mt. Meru a Ol Doinyo Lengai, prohlédneme si nejslanější jezero na světě, navštívíme masaje a nakonec nás čeká náročná cesta na zasněžený vrchol nejvyšší hory Afriky. S mou knihou už několik lidí odjelo do Tanzánie a vzali si ji jako průvodce. Vraceli se velmi spokojení. Jednou jsem to přednášela na setkání cestovatelů a nikdo mi nevěřil, že jsem v Africe nikdy nebyla.

Přednášky o filmu, literatuře a hudbě

HARRY POTTER

Už je to neuvěřitelných 22 let od vydání prvního dílu slavné série o kouzelníkovi Harrym a stále tento příběh oslovuje své příznivce v knižní, filmové i divadelní podobě. Na celém světě se děti těší, až dosáhnou 11 let a sova jim doručí dopis, ve kterém se dozví, že byly přijaty na školu čar a kouzel v Bradavicích. Kdo by nechtěl mít doma Hedviku, za kamaráry Harryho, Rona a Hermionu, jak by vypadaly hodiny chemie, kdyby je vyučoval profesor Snape, a jak by chutnal školní oběd, kdyby se podával na zlatém nádobí ve velké síni?

Zvu Vás do světa Harryho Pottera, navštívíme spolu skutečná místa, kde se filmy natáčely, prozkoumáme Brumbálovu ředitelnu, budeme žasnout nad nádhernou výzdobou banky Gringottových, projdeme se po slavném dřevěném mostě a vyloupíme trezor Bellatrix. Přivezu Vám ukázat repliky celé řady věcí, které znáte z filmů, a povyprávím o tom, jak se slavný příběh dostal na plátno, jak herci vytvářeli své postavy a kolik skleněných koulí čekalo na ministerstvu kouzel v odboru záhad. Nebude chybět úžasná hudba a autentický kostým.

Tato přednáška má i celonoční verzi určenou pro Noc s Andersenem, přespání ve škole a příměstské tábory. Informace najdete přímo zde.

PŘÍBĚHY UKRYTÉ V HYMNÁCH

Všichni si jistě vybavíme první tóny francouzské, britské, nebo americké hymny, z paměti zazpíváme první sloku slovenské a možná si vybavíme složitý osud německé a některou z ruských hymn. O čem ale skutečně vypráví? Kdy se poprvé objevila hymna, jakou měla funkci a jak se měnil její text s ohledem na politické události v dané zemi? Dozvíte se, který nápěv byl nejpoužívanějším v celé historii, kolik slok má ve skutečnosti naše hymna a také to, že slovenská hymna není jen o špatném počasí v horách. Poslechnete si i méně známé melodie, které by svou krásou mohly předčit ostatní.

KOLEDY

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Víte například, ve které zemi vznikla první koleda, kdo první sehrál živý betlém a co má s koledami společného Jan Hus?

Už uplynulo víc jak 600 let od složení nejstarší koledy a věřím tomu, že si ji společně zazpíváme!

OPERA NEKOUŠE

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)

Nebudou chybět ani praktické informace o tom, jak se vyráběli kastráti, kolik stran má libreto šestihodinové barokní opery a co mají na sobě pěvci zpívající "kalhotkovou roli".

Jakou přednášku chcete uskutečnit?