Pro knihovny a univerzitu 3. věku

Jsem obrovský nadšenec do historie, opery a především Titaniku. Jednoho dne jsem se rozhodla, že své nadšení předám i druhým a budu podnikat jako lektorka. Začínala jsem před 6 lety právě vyprávěním o potopení slavné lodi a od té doby jsem připravila už 20 témat a projela s víc než 550 přednáškami celou republiku.

Besedy jsou určené pro všechny generace a knihovny je velmi rády využívají pro univerzity třetího věku. K těmto skupinám se pak často vracím opakovaně a vytvářím i přednášky přímo podle jejich přání. Každý rok přidávám minimálně dvě nová témata, aby nabídka byla různorodá a vycházela například z výročí, která se právě slaví. Také můžete pozvat veřejnost na odpolední besedu nebo dopoledne děti ze školy.

Nezapomínám ani na oblíbenou akci Noc s Andersenem, pro kterou mám připravených několik programů. Pro Vás se tím zjednoduší organizace, protože všechno je nachystané dopředu a Vy jen pozvete účastníky a maximálně mi jen trochu pomůžete během večera. Momentálně hledám inspiraci pro další témata Noci s Andersenem, takže mi můžete napsat i své nápady. Kontakty jsou zde.

Stejně tak se mi ozvětě, pokud byste Vy sami měli zájem o konkrétní přednášku, která by se Vám hodila. Určitě něco vymyslíme. Brožuru se seznamem přednášek pro letošní rok pro veřejnost a univerzitu 3. věku si můžete stáhnout zde. Pokud chcete oslovit základní školu, můžete jí poslat přímo brožuru pro školy.

K dispozici jsou tato témata:

Přednášky o historických osobnostech a událostech

MARIE TEREZIE

Chystá se k vám na návštěvu sama panovnice, aby zábavně a poutavě seznámila poddané se svým životem. Být císařovnou, porodit 16 dětí, neustále cestovat po Evropě, vymýšlet reformy, stavět vojsko pro válku a sehnat drahé polovičky pro své mnohačetné potomstvo není nic jednoduchého. Čekají na Vás slavné osobnosti z historie - Fridrich II. Veliký, Ludvík XV. a XVI., Madame Pompadour, Václav Antonín Kounic, Josef II. i Wolfgang Amadeus Mozart. Dozvíte se zajímavosti z jejich osobního života, o kterých se rozhodně v učebnicích dějepisu nedočtete.

Na sobě budu mít barokní kostým s ručně vyrobenými botami a kloboukem.

Toto povídání sklízí nadšený ohlas u posluchačů všech generací, a kdo ví, možná i Vy sami se stanete některým z panovníků!

NAPOLEON BONAPARTE

Letos si připomínáme 210. výročí Napoleonova neúspěšného tažení do Ruska. Poznejme blíže osobnost slavného vojevůdce, podívejme se na něj očima jeho současníků - nepřátel, manželek, milenek, vojáků, kteří ho oddaně následovali, a umělců. Prožijme pocity lidí, kteří zakusili hrůzy války se zbraní v ruce, nebo trpěli jako nevinní obyvatelé krajiny, v níž se odehrála bitevní vřava.

Marie Eleonora von Kounitz-Rietbergová, manželka Metternicha a vnučka kancléře Kounice, pobývala na francouzském trůnu v blízkosti Napoleona asi 10 let a bude to právě ona, kdo vám o něm přijede vyprávět. Protože její rodina vlastnila zámek ve Slavkově, s větším důrazem se zastaví hlavně u slavné bitvy tří císařů.

Nebude chybět originální empírový kostým a přijede i Napoleon!

TITANIC

Kdo by neznal pohnutý osud této slavné lodi? Letos uplyne 110 let od jejího potopení a já mám pro Vás přednášku, která Vás přenese do roku 1912, kdy spolu se slavnými pasažéry a členy posádky nastoupíte na největší loď ve své době. Vyslechnete skutečný příběh postavený na výpovědích a životopisech přeživších podpořený novými objevy, ukázkami z filmu Titanic (Cameron, 1997) a skutečnými záběry lodě z roku 1912.

Titanikem se zabývám už 23 let a neustále doplňuji své vědomosti. Před třemi lety jsem rekonstruovala cesty pasažérů 3. třídy na člunovou palubu a jejich šanci na záchranu a nedávno jsem vypátrala pravdu o Češích na Titaniku. To všechno uslyšíte během mého povídání.

Přivezu Vám také ukázat originální artefakty vytažené z vraku lodi a seznámím Vás osobně s někým, kdo měl na Titaniku příbuzného.

ZALOŽENÍ REPUBLIKY

Před 85 lety zemřel náš první český prezident T. G. Masaryk a zavzpomínat na něj můžeme při přednášce o Založení Republiky, která se netýká jen událostí roku 1918, ale v širokých souvislostech vypráví o touze Čechů po založení vlastního státu už od dob Marie Terezie, o rozkvětu kultury během národního obrození a statečnosti vojáků během první světové války. Vlastenecké srdce posluchačů zaplesá při společném zpěvu dvou slok naší hymny (při výročí jsem ji jako Ema Destinnová zpívala v Hulíně na náměstí během oslav). V roce 2018 přednáška zazněla v 95 reprízách!

PO STOPÁCH SLAVNÝCH OBJEVITELŮ

V říjnu si připomeneme 630 let od chvíle, kdy Kolumbus překonal Atlantský oceán a "objevil Ameriku". Nejen o této cestě, ale i o dalších slavných objevitelích, dobrodružných výpravách za poznáním a bohatstvím budu vyprávět v této nejobsáhlejší a pro posluchače nejnáročnější (na znalosti a množství informací) přednášce určené výhradně pro univerzitu 3. věku.

Přednášky o životě v historických obdobích

ŽIVOT V ANTICKÉM ŘECKU

Pallas Athéna už na Vás čeká, aby Vám povyprávěla o tom, jak se žilo v Řecku na zemi i na Olympu v době antiky. Přiblíží Vám, jak to ve skutečnosti bylo se slavnou demokracií, proč se ženy nestaly filozofkami, proč na olympiádě všichni sportovali nazí, jak Platón vyřešil problém, kdy pravidelně zaspával na výuku, a jak těžký úděl museli mít vojáci u Tróje. Nebude samozřejmě chybět exkurze do života obyčejných lidí a slavná mytologie. Budeme žasnout, co všechno Řekové vynalezli, a můžeme si vyzkoušet, kolik českých slov pochází z jejich jazyka.

ŽIVOT V ANTICKÉM ŘÍMĚ

"Chléb a hry" - pokud chcete uspět jako vládce v Římské říši, musíte dát lidem zábavu a jídlo. Být císařem ovšem nebylo jednoduché a nejeden z nich opustil nedobrovolně svět dřív, než měl v úmyslu... Naučíme se Laudó, laudáre, které se Vám bude hodit i ve šroubárně, projdeme si kompletní výbavu římského vojáka, navštívíme Pompeje, postavíme Kolosseum a připomeneme si filmy, které se odehrávají v této době.

ŽIVOT VE STŘEDOVĚKU

Nedobytné hrady, slavné prévety, rytířské turnaje a trubadúři... Jak se asi žilo v této době? Jak se lidé oblékali, co jedli, kde spali, jak se bránili nepřátelům a kolikrát se za rok koupali? Jaký byl rozdíl mezi šlechtou a poddanými? Kam jsme mohli cestovat a jaké slavné stavby se v té době vytvořily? Příští návštěva nějakého hradu pro Vás bude úžasným dobrodružstvím, protože všechno, o čem Vám budu vyprávět, si tam budete moci prohlédnout a ověřit.

PRINCEZNY V 18. STOLETÍ

Napadlo Vás někdy při návštěvě nějakého zámku, jaké by to bylo žít v době baroka, vlastnit rozsáhlé panství, nosit nádherné šaty a mít spoustu služebnictva? Mám pro Vás velmi vtipnou exkurzi do praktického života šlechticů - domluvených sňatků, složitých rodinných vztahů, těžkého drahého oblečení, manželských povinností, koupání se, čištění zubů i chození na záchod. Nebude chybět ani třešnička na dortu - průběh svatební noci se všemi detaily!

Tuto přednášku jsem s velkým úspěchem povídala na Barokní slavnosti na zámku Hrádek u Sušice. Je vhodná i pro první stupeň (svatební noci se nemusíte bát! Ale nikomu to neříkejte :-D).

Cestopisné přednášky

NÁRODNÍ PARKY SEVERNÍ TANZÁNIE

Spolu s hrdiny mého románu Útěk do Mombasy Vás zvu na nádherný výlet ve stínu Kilimandžára. Projedeme spolu národní parky Serengeti, Ngorongoro, vystoupáme na Mt. Meru a Ol Doinyo Lengai, prohlédneme si nejslanější jezero na světě, navštívíme masaje a nakonec nás čeká náročná cesta na zasněžený vrchol nejvyšší hory Afriky. S mou knihou už několik lidí odjelo do Tanzánie a vzali si ji jako průvodce. Vraceli se velmi spokojení. Jednou jsem to přednášela na setkání cestovatelů a nikdo mi nevěřil, že jsem v Africe nikdy nebyla.

Přednášky o filmu, literatuře a hudbě

HARRY POTTER

Už je to neuvěřitelných 22 let od vydání prvního dílu slavné série o kouzelníkovi Harrym a stále tento příběh oslovuje své příznivce v knižní, filmové i divadelní podobě. Na celém světě se děti těší, až dosáhnou 11 let a sova jim doručí dopis, ve kterém se dozví, že byly přijaty na školu čar a kouzel v Bradavicích. Kdo by nechtěl mít doma Hedviku, za kamaráry Harryho, Rona a Hermionu, jak by vypadaly hodiny chemie, kdyby je vyučoval profesor Snape, a jak by chutnal školní oběd, kdyby se podával na zlatém nádobí ve velké síni?

Zvu Vás do světa Harryho Pottera, navštívíme spolu skutečná místa, kde se filmy natáčely, prozkoumáme Brumbálovu ředitelnu, budeme žasnout nad nádhernou výzdobou banky Gringottových, projdeme se po slavném dřevěném mostě a vyloupíme trezor Bellatrix. Přivezu Vám ukázat repliky celé řady věcí, které znáte z filmů, a povyprávím o tom, jak se slavný příběh dostal na plátno, jak herci vytvářeli své postavy a kolik skleněných koulí čekalo na ministerstvu kouzel v odboru záhad. Nebude chybět úžasná hudba a autentický kostým.

Tato přednáška má i celonoční verzi určenou pro Noc s Andersenem, přespání ve škole a příměstské tábory. Informace najdete přímo zde.

PŘÍBĚHY UKRYTÉ V HYMNÁCH

Všichni si jistě vybavíme první tóny francouzské, britské, nebo americké hymny, z paměti zazpíváme první sloku slovenské a možná si vybavíme složitý osud německé a některou z ruských hymn. O čem ale skutečně vypráví? Kdy se poprvé objevila hymna, jakou měla funkci a jak se měnil její text s ohledem na politické události v dané zemi? Dozvíte se, který nápěv byl nejpoužívanějším v celé historii, kolik slok má ve skutečnosti naše hymna a také to, že slovenská hymna není jen o špatném počasí v horách. Poslechnete si i méně známé melodie, které by svou krásou mohly předčit ostatní.

KOLEDY

Během poslechu a zpěvu koled Vám přiblížím historii jejich vzniku, církevní dějiny od narození Ježíška po současnost a vánoční tradice. Vše je podáno humorným stylem a i nevěřící lidé se u toho dobře pobaví.

Víte například, ve které zemi vznikla první koleda, kdo první sehrál živý betlém a co má s koledami společného Jan Hus?

Už uplynulo víc jak 600 let od složení nejstarší koledy a věřím tomu, že si ji společně zazpíváme!

OPERA NEKOUŠE

I ten, kdo nemá rád operu, se s ní denně setkává třeba v televizi. Ale kdo složil tu nádhernou melodii? O čem pěvci zpívají a jaký je příběh jejich postav? Na nejslavnějších áriích a sborech Vám povyprávím dějiny opery, nejslavnější náměty i historky ze života skladatelů. Každý se té přednášky bojí, ale nemusí. (jednou měla 5,5 hodiny a posluchači nechtěli skončit)

Nebudou chybět ani praktické informace o tom, jak se vyráběli kastráti, kolik stran má libreto šestihodinové barokní opery a co mají na sobě pěvci zpívající "kalhotkovou roli".

Jakou přednášku chcete uskutečnit?

Bc. Dana Šimková, aychend@seznam.cz, simkova.titanic@gmail.com,
+420 723 381 226, https://www.facebook.com/dana.simkova
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!