Pro domovy pro seniory

Vybrala jsem pro Vaše babičky a dědečky přednášky a programy, které měly úspěch v jiných domovech, a ráda se nechám přímo od Vás inspirovat, co by rádi slyšeli. Na ceně besedy se spolu domluvíme, vždy se snažím využít toho, že mám přednášku někde poblíž, abych se Vám mohla přizpůsobit.

TITANIC

Moje vyprávění Vás přenese do roku 1912, kdy spolu se slavnými pasažéry a členy posádky nastoupíte na největší loď ve své době. Vyslechnete skutečný příběh postavený na výpovědích a životopisech přeživších podpořený novými objevy, ukázkami z filmu Titanic (Cameron, 1997) a skutečnými záběry lodě z roku 1912.

Přivezu Vám také ukázat originální artefakty vytažené z vraku lodi a seznámím Vás osobně s někým, kdo měl na Titaniku příbuzného.

PRINCEZNY V 18. STOLETÍ

Neříkejte mi, ale alespoň jedna z babiček by nechtěla být princeznou! A já Vám přijedu povyprávět v krásném barokním kostýmu, co to znamenalo skutečnou princeznou v 18. století být. V čem chodily oblečené, jak často se koupaly, čím si čistily zuby, proč měly nad postelí nebesa a kolik soukromých učitelů potřebovala budoucní královna? Pokud hledáte něco, u čeho se všichni zasmějí, tohle je jasná volba.

ZALOŽENÍ REPUBLIKY

Pojďme zavzpomínat na pana prezidenta T. G. Masaryka a na národní obrození, kdy vznikly nádherné písně a knihy. Provedu Vás historií od Marie Terezie až do roku 1920, zazpíváme si dvě sloky naší hymny, otevřeme Národní divadlo s Libuší a připomeneme si příjezd pana prezidenta do vlasti po jeho zvolení.

LOUPEŽ V ORIENT EXPRESSU

Vsadím se, že Vaše babičky a dědečci mají rádi detektivky. Co kdybychom jim dali příležitost, aby se oni sami stali detektivy a objasnili krádež zlata z Orient Expressu v roce 1897? Je osm podezřelých cestujících a každý z nich měl důvod to udělat... Pomocí luštění křížovek, sudoku a dalších her musí zjistit, kde zlato opustilo vlak, co za ně bylo postavené a na konci i rozhodnout, kdo je viníkem. Samozřejmě je ve videu a fotografiích vezmu i do samotného vlaku a pro pobavení a srovnání ukážu záběry z nejhorších železnic na světě.

PŘÍBĚHY UKRYTÉ V HYMNÁCH

Přemýšleli jste někdy o tom, co se zpívá v jiných hymnách? Jak zní třeba japonská, kdo složil nejstarší, která je nejkratší a která nejdelší? Čekají na Vás nádherné melodie, dojemné příběhy z historie některých zemí a společně budeme hlasovat o tu nejkrásnější. Letos je olympiáda a tam si hymn užijeme celou spoustu!

ŽIVOT V ANTICKÉM ŘECKU

Pallas Athéna už na Vás čeká, aby Vám povyprávěla o tom, jak se žilo v Řecku na zemi i na Olympu v době antiky. Přiblíží Vám, jak to ve skutečnosti bylo se slavnou demokracií, proč se ženy nestaly filozofkami, proč na olympiádě všichni sportovali nazí, jak Platón vyřešil problém, kdy pravidelně zaspával na výuku, a jak těžký úděl museli mít vojáci u Tróje. Nebude samozřejmě chybět exkurze do života obyčejných lidí a slavná mytologie. Budeme žasnout, co všechno Řekové vynalezli, a můžeme si vyzkoušet, kolik českých slov pochází z jejich jazyka.

ŽIVOT V ANTICKÉM ŘÍMĚ

"Chléb a hry" - pokud chcete uspět jako vládce v Římské říši, musíte dát lidem zábavu a jídlo. Být císařem ovšem nebylo jednoduché a nejeden z nich opustil nedobrovolně svět dřív, než měl v úmyslu... Naučíme se Laudó, laudáre, které se Vám bude hodit i ve šroubárně, projdeme si kompletní výbavu římského vojáka, navštívíme Pompeje, postavíme Kolosseum a připomeneme si filmy, které se odehrávají v této době.

ŽIVOT VE STŘEDOVĚKU

Nedobytné hrady, slavné prévety, rytířské turnaje a trubadúři... Jak se asi žilo v této době? Jak se lidé oblékali, co jedli, kde spali, jak se bránili nepřátelům a kolikrát se za rok koupali? Jaký byl rozdíl mezi šlechtou a poddanými? Kam jsme mohli cestovat a jaké slavné stavby se v té době vytvořily? Příští návštěva nějakého hradu pro Vás bude úžasným dobrodružstvím, protože všechno, o čem Vám budu vyprávět, si tam budete moci prohlédnout a ověřit.

OPERA NEKOUŠE

Kdo by neznal nádherný sbor židů z Nabucca, neslyšel o tom, že Mozart složil Dona Giovanniho pro Prahu a předehru dopsal jen několik hodin před premiérou, nebo nebyl zvědavý, o čem to zpívá Pavarotti v reklamě na pizzu Guiseppe? Operu miluji už od svých 13 let, několik roků jsem operní zpěv studovala, navštívila řadu divadel a setkala se osobně s nejslavnějšími pěvci současnosti. O tom všem Vám chci vyprávět a pustit nejkrásnější melodie, které všichni určitě známe, jen si někdy nepamatujeme, z jaké opery jsou.

KOLEDY

Až se zase přiblíží Vánoce, ráda přijedu vyprávět o tom, kdy vznikla nejstarší koleda na světě, jak Jakub Jan Ryba skládal Českou mši vánoční, jak svatý František uskutečnil první půlnoční mši a jak děti v minulosti chodily na koledu. Samozřejmě si u toho i pořádně zazpíváme a zavzpomínáme na staré zvyky.

Jakou přednášku chcete uskutečnit?

Bc. Dana Šimková, aychend@seznam.cz, simkova.titanic@gmail.com,
+420 723 381 226, https://www.facebook.com/dana.simkova
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!