Pro domovy pro seniory

Vybrala jsem pro Vaše babičky a dědečky přednášky a programy, které měly úspěch v jiných domovech, a ráda se nechám přímo od Vás inspirovat, co by rádi slyšeli. Na ceně besedy se spolu domluvíme, vždy se snažím využít toho, že mám přednášku někde poblíž, abych se Vám mohla přizpůsobit.

TITANIC

Moje vyprávění Vás přenese do roku 1912, kdy spolu se slavnými pasažéry a členy posádky nastoupíte na největší loď ve své době. Vyslechnete skutečný příběh postavený na výpovědích a životopisech přeživších podpořený novými objevy, ukázkami z filmu Titanic (Cameron, 1997) a skutečnými záběry lodě z roku 1912.

Přivezu Vám také ukázat originální artefakty vytažené z vraku lodi a seznámím Vás osobně s někým, kdo měl na Titaniku příbuzného.

PRINCEZNY V 18. STOLETÍ

Neříkejte mi, ale alespoň jedna z babiček by nechtěla být princeznou! A já Vám přijedu povyprávět v krásném barokním kostýmu, co to znamenalo skutečnou princeznou v 18. století být. V čem chodily oblečené, jak často se koupaly, čím si čistily zuby, proč měly nad postelí nebesa a kolik soukromých učitelů potřebovala budoucní královna? Pokud hledáte něco, u čeho se všichni zasmějí, tohle je jasná volba.

ZALOŽENÍ REPUBLIKY

Pojďme zavzpomínat na pana prezidenta T. G. Masaryka a na národní obrození, kdy vznikly nádherné písně a knihy. Provedu Vás historií od Marie Terezie až do roku 1920, zazpíváme si dvě sloky naší hymny, otevřeme Národní divadlo s Libuší a připomeneme si příjezd pana prezidenta do vlasti po jeho zvolení.

LOUPEŽ V ORIENT EXPRESSU

Vsadím se, že Vaše babičky a dědečci mají rádi detektivky. Co kdybychom jim dali příležitost, aby se oni sami stali detektivy a objasnili krádež zlata z Orient Expressu v roce 1897? Je osm podezřelých cestujících a každý z nich měl důvod to udělat... Pomocí luštění křížovek, sudoku a dalších her musí zjistit, kde zlato opustilo vlak, co za ně bylo postavené a na konci i rozhodnout, kdo je viníkem. Samozřejmě je ve videu a fotografiích vezmu i do samotného vlaku a pro pobavení a srovnání ukážu záběry z nejhorších železnic na světě.

PŘÍBĚHY UKRYTÉ V HYMNÁCH

Přemýšleli jste někdy o tom, co se zpívá v jiných hymnách? Jak zní třeba japonská, kdo složil nejstarší, která je nejkratší a která nejdelší? Čekají na Vás nádherné melodie, dojemné příběhy z historie některých zemí a společně budeme hlasovat o tu nejkrásnější. Letos je olympiáda a tam si hymn užijeme celou spoustu!

OPERA NEKOUŠE

Kdo by neznal nádherný sbor židů z Nabucca, neslyšel o tom, že Mozart složil Dona Giovanniho pro Prahu a předehru dopsal jen několik hodin před premiérou, nebo nebyl zvědavý, o čem to zpívá Pavarotti v reklamě na pizzu Guiseppe? Operu miluji už od svých 13 let, několik roků jsem operní zpěv studovala, navštívila řadu divadel a setkala se osobně s nejslavnějšími pěvci současnosti. O tom všem Vám chci vyprávět a pustit nejkrásnější melodie, které všichni určitě známe, jen si někdy nepamatujeme, z jaké opery jsou.

KOLEDY

Až se zase přiblíží Vánoce, ráda přijedu vyprávět o tom, kdy vznikla nejstarší koleda na světě, jak Jakub Jan Ryba skládal Českou mši vánoční, jak svatý František uskutečnil první půlnoční mši a jak děti v minulosti chodily na koledu. Samozřejmě si u toho i pořádně zazpíváme a zavzpomínáme na staré zvyky.

Jakou přednášku chcete uskutečnit?